Nieoficjalna

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Tomasovia

Powstanie i rozwój klubu sportowego
TKS „Tomasovia"

"Powstanie i rozwój klubu sportowego TKS „Tomasovia" jest częścią rozdziału pracy magisterskiej "Historia powstania i działalność sekcji piłki nożnej TKS "Tomasovia" w Tomaszowie Lubelskim w latach 1960-2008", która została napisana przez D.K.

W latach dwudziestych Tomaszów liczył zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, a posiadał kilka klubów sportowych co było wymownym faktem o aktywności jego mieszkańców, jednak z drugiej strony brakowało funduszy na ich utrzymanie, braku własnych urządzeń czy też boisk oraz odpowiedniej ilości działaczy i instruktorów sugerowały, że w mieście nie może być tak wiele klubów. Ograniczano się zatem do imprez lokalnych, takich jak: zawody piłki nożnej, siatkowej i koszykowej, tenisa ziemnego, strzelectwa sportowego, hippiki, sportów wodnych czy gimnastyki sportowej i przyrządowej, organizowanych z okazji świąt państwowych.

Jeden z nauczycieli tomaszowskiego gimnazjum, profesor Ignacy Malec, który był założycielem UKS „Thomasovia" wspominał te czasy mówiąc: „To była prawdziwa walka pomiędzy nami, reprezentującymi postępowe tendencje, a członkami tamtych trzech klubów. Klub był nie tylko organizacją sportową, ale przynależność do niego określała jednocześnie postawę społeczną i polityczną człowieka. Klub, jako organizacja sportowa, jednocześnie wychowywała swoich członków na przodujących nie tylko w nauce i sporcie, ale wpajał również cechy patriotyczne i umiłowanie ojczyzny".

W tej sytuacji, działacze sportowi wszystkich klubów Tomaszowa zastanawiali się co uczynić aby sport w Tomaszowie pozostał. Większość nich była za utworzeniem jednego klubu, który miałby zrzeszać najlepszych sportowców ze wszystkich klubów, a połączone budżety na prowadzenie działalności sekcji. Na przełomie lat 1922-1923 podjęto decyzje o utworzeniu klubu pod nazwą Miejski Klub Sportowy „Thomosovia". Na pierwszym zebraniu organizacyjnym spośród osób zainteresowanych wybrano zarząd w skład którego weszli: Franciszek Bocheński, Ignacy Malec, Zygmunt Bocheński, Władysław Leszczyński, Józef Kotowski, Adam Seferowicz, Władysław Michalski, Stanisław Nocek, Ignacy Panasiewicz, Feliks Zawadzki, Moszko Szajflinder, Icko Ekerman, Piotr Bellert, Wiktor Mirowski, Michał Druszkiewicz i Zygmunt Czok. Z uwagi na bardzo skromne fundusze związane z działalnością klubu sportowego postanowiono powołać sekcje: piłki nożnej, siatkowej, lekkoatletycznej, tenisa stołowego i sportów wodnych. W krótkim okresie działalności klubu udało się nawiązać równą, a i czasami zwycięską rywalizację sportową z drużynami z sąsiednich miast: Zamościa, Biłgoraja, Hrubieszowa, Rawy Ruskiej oraz Lubaczowa. Przy klubie działały również środowiska twórcze, organizowano zespoły muzyczne i kółka dramatyczne. Na przestrzeni lat „Thomasovia" wielokrotnie zmieniała nazwę. Pierwsza nazwa to Uczniowski Drużyna Sportowa „Thomasovia". Nazwę tę wiązano z drużyną piłki nożnej. Rozwój sekcji piłkarskiej oraz powstałej lekkoatletycznej, co przyniosło duży wzrost zawodników, doprowadziło do kolejnej zmiany nazwy na Uczniowski Klub Sportowy „Tomasovia".

Rozpoczęta II wojna światowa zatrzymała rozwój sportu w „Tomasovii", a nawet można stwierdzić, że życie sportowe niemal zamarło. Jedyną dyscypliną, która była nadal uprawiana to piłka nożna. Kultywowali ją partyzanci, którzy grali mecze na leśnych polanach.

W lipcu 1944 roku wyzwolono m.in. Tomaszów wraz z Biłgorajem, Hrubieszowem i Zamościem. Zaczęto od nowa organizować administracje, a po krótkim czasie dały znać o sobie brak sfery życia publicznego i kultury fizycznej czy też sportu. Najszybciej zorganizowali się działacze sportowi i piłkarze. Z inicjatywy działaczy i sportowców przystąpiono do odbudowy budynku „Sokolni" i uporządkowania terenów, na których znajdowało się Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół". W bardzo szybkim tempie zrobiono boiska do piłki nożnej i siatkowej, ogrodzono cały teren, a także odremontowano budynek „Sokolni".

Główną rolę w reaktywowaniu Klubu odegrali: inspektor wychowania fizycznego Władysław Vogelgesang i nauczyciel liceum ogólnokształcącego Ignacy Malec. Pierwszym prezesem po wojnie w „Tomasovii" został Bronisław Daniel. Przywiązanie młodzieży tomaszowskiej do sportu wyczynowego może potwierdzić fakt, że już 18 sierpnia 1944 roku rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej pomiędzy „Tomasovią" a reprezentacją wojsk radzieckich. Wygrali tomaszowianie 11:9.

Szybki rozwój struktur sportowych na terenie całego kraju sprawił, że w 1947 roku klub został objęty patronatem Zrzeszenia Sportowego „Spójnia", który dał możliwość rywalizacji na szerszym terenie, niż były powiat tomaszowski.

Poczynając od roku 1948 odnotowuje się wzmożony rozwój klubu w różnych dyscyplinach, który trwa do 1967 roku. Są to lata sukcesów i dużego zaangażowania ze strony zarządu klubu, kadry szkoleniowej, działaczy sportowych i przede wszystkim zawodników. Zmiany struktur organizacyjnych w Polsce sprawiły, że w 1956 roku klub przyjął patronat Zrzeszenia Sportowego „Ludowe Zespoły Sportowe" z siedzibą w Lublinie, który dał możliwości jeszcze większej niż dotychczas rywalizacji na terenie objętego regionu niż wcześniejsze zrzeszenie „Spójnia". Po wejściu w struktury LZS-u klub zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy „Tomasovia". Działalność klubu, który prężnie się rozwijał, potrzebował coraz większych nakładów finansowych, które miały wpływ na m.in. poziom szkolenia, a także utrzymanie obiektów sportowych. Dużą pomoc w uzyskaniu tych środków dało właśnie Zrzeszenie Sportowe LZS przyznając dotacje finansowe. Do pomocy przystąpiły także ówczesne zakłady pracy w Tomaszowie Lubelskim, a klub w ramach umowy rozwinął swoją nazwę na Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Tomasovia". Dodatkowym zastrzykiem finansowym dla klubu były dotacje finansowe otrzymane od „Toto-Lotka" oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, a także sprzedawanych cegiełek na terenie powiatu czego efektem było wybudowanie i oddanie do posiadania w 1960 roku dla MLKS „Tomasovia" stadionu sportowego oraz hali sportowej. Obiekty te zlokalizowano w zachodniej części miasta na Alejach Sportowych.

Od początku istnienia „Tomasovii" w klubie prym wiodły dwie sekcje : piłki nożnej i siatkowej. W późniejszych latach rozwijały się sekcje lekkiej atletyki, kolarstwa czy podnoszenia ciężarów. Piłkarze w krótkim okresie czasu osiągnęli największy sukces jakim był awans do 1/8 finału pierwszej edycji Pucharu Polski, siatkarze sekcji męskiej zdobywali mistrzostwa i v-ce mistrzostwa województwa LZS-u oraz w roku 1960 po meczach barażowych awansowali do II ligi. Kolarze startujący na trasach całej Lubelszczyzny zdobywali 12 pierwszych miejsc w różnych wyścigach na terenie województwa. Sekcja podnoszenia ciężarów zdobyła cztery tytuły mistrzostw Polski w kategorii juniorów LZS. Barwy klubu reprezentowali też lekkoatleci, którzy w ogólnopolskich zawodach osiągali znaczące wyniki. Przy MLKS „Tomasovia" działały jeszcze inne sekcje, tj. sekcja tenisa stołowego, szachowa, narciarstwa, brydżowa i turystyczna. Spełniały one jednak funkcje kulturalno-rozrywkowej.

Za wyniki jakie odnotowywali sportowcy na zawodach ogólnopolskich oraz za inne osiągnięcia w sporcie wyczynowym, za pracę społeczną na polu upowszechniania kultury fizycznej w latach 1948-1967, klub sportowy „Tomasovia" otrzymał Znak Jakości „Omega" i oficjalnie był zaliczony do najlepszych 12-tu klubów Ludowych Zespołów Sportowych w Polsce.

Po tym paśmie sukcesów klubu nadszedł czas regresji. Przyczyny należy upatrywać głównie w częstej zmianie zarządu klubu, jak również złej polityce naboru opartej o szkolnictwo podstawowe i średnie. Źle prowadzona organizacja była jednym z głównych czynników przekreślającym rozwój klubu, kiedy inne ośrodki sportowe przeżywał swój wzmożony rozwój.

Po tym fakcie, klub „Tomasovia" postrzegany jako prężny ośrodek sportowy przestał odgrywać znaczącą rolę w kształtowaniu lig i klas sportowych. Do 1998 roku działalność klubu ograniczała się głównie do sekcji piłki nożnej i siatkowej, które i tak nie rokowały na większe sukcesy sportowe. Przełom nastąpił po 2000 roku, kiedy drużyna żeńska piłki siatkowej zdobywała medale mistrzostw Polski kadetek, a młodzi piłkarze Tomasovii v-ce mistrzostwo Polski juniorów starszych. Prężniej zaczęła się rozwijać sekcja wrotkarstwa torowego, w której młodzi zawodnicy zdobywają liczne laury na szczeblu ogólnopolskim.

Kopiowanie i używanie tekstu bez pozwolenia administratorów serwisu www.tomasovia.tomaszow.info jest zabronione!

Image and video hosting by TinyPic

Tabela 2016/17

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Chełmianka Chełm 91 16 79
2 Górnik II Łęczna 75 35 71
3 FKS Hetman Zamość 84 28 68
4 TKS Tomasovia 76 30 61
5 Stal Kraśnik 67 39 56
6 Kryształ Werbkowice 50 32 54
7 Lewart Lubartów 50 41 47
8 Łada 1945 Biłgoraj 43 50 42
9 Włodawianka Włodawa 50 58 39
10 Kłos Chełm 38 47 36
11 Powiślak Końskowola 38 54 35
12 Victoria Żmudź 41 55 33
13 Unia Hrubieszów 38 44 32
14 Lublinianka Lublin 44 45 32
15 Polesie Kock 53 70 28
16 POM Iskra Piotrowice 37 68 28
17 Lutnia Piszczac 21 67 18
18 LKS Milanów 18 135 3

Polub nas na Facebook'u

Obserwuj nas na Twitterze

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Juniorzy Starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 TKS Tomasovia 50 16 43
2 Widok SP51 Lublin 50 20 37
3 Wisła Puławy 35 26 34
4 FKS Hetman Zamość 59 29 34
5 Orlęta Łuków 43 39 30
6 Górnik Łęczna 46 22 30
7 Orlęta Radzyń Podlaski 48 48 25
8 Lewart Lubartów 32 50 22
9 Chełmianka Chełm 34 49 22
10 Łada 1945 Biłgoraj 33 39 20
11 Victoria Parczew 21 61 12
12 Janowianka Janów Lubelski 12 64 4

Juniorzy młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 BKS Lublin 75 22 51
2 PN Motor Lublin 53 30 40
3 Motor Lublin 51 3 37
4 Orlęta Radzyń Podlaski 37 31 35
5 Avia Świdnik 36 36 32
6 Górnik Łęczna 35 10 31
7 Wisła Puławy 37 41 31
8 AMSPN Hetman 50 38 27
9 Widok SP51 Lublin 29 37 22
10 Niedźwiadek Chełm 26 44 22
11 TOP-54 Biała Podlaska 22 37 20
12 TKS Tomasovia 30 48 20
13 OSiR Biłgoraj 14 49 16
14 Stal Kraśnik 25 94 7

Trampkarze starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Motor Lublin 106 10 56
2 BKS Lublin 104 10 53
3 Orlęta Radzyń Podlaski 53 14 49
4 Dubler Opole Lubelskie 78 22 48
5 TOP-54 Biała Podlaska 55 22 44
6 Górnik Łęczna 51 25 41
7 TKS Tomasovia 82 39 39
8 OSiR Biłgoraj 30 69 28
9 Widok SP51 Lublin 33 43 21
10 Orlęta Łuków 27 68 20
11 Gaudium Zamość 31 65 19
12 Wisła Puławy 29 94 16
13 MOSiR Lubartów 8 98 4
14 Niedźwiadek Chełm 6 114 3

Trampkarze młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Motor Lublin 101 11 58
2 AMSPN Hetman 65 25 52
3 TOP-54 Biała Podlaska 57 12 49
4 Górnik Łęczna 60 17 45
5 BKS Lublin 51 20 40
6 Orlęta Łuków 53 31 35
7 TKS Tomasovia 50 30 35
8 Lublinianka Lublin 30 44 25
9 Orlęta Radzyń Podlaski 31 45 25
10 Widok SP51 Lublin 17 49 18
11 Huragan Międzyrzec Podlaski 13 48 16
12 OSiR Biłgoraj 27 84 15
13 Orlik Lubartów 12 68 13
14 Gaudium Zamość 19 102 1

Młodzicy starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Motor Lublin 84 2 62
2 TOP-54 Biała Podlaska 56 21 49
3 BKS Lublin 74 21 49
4 TKS Tomasovia 62 19 47
5 AMSPN Hetman 50 24 44
6 Avia Świdnik 43 35 40
7 Lublinianka Lublin 52 38 36
8 Wisła Puławy 29 31 22
9 Niedźwiadek Chełm 28 72 20
10 Górnik Łęczna 27 47 16
11 Sygnał Lublin 24 62 15
12 Widok SP51 Lublin 30 56 13
13 Orlęta Radzyń Podlaski 19 65 13
14 Huragan Międzyrzec Podlaski 6 91 5

Młodzicy młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Motor Lublin 65 17 59
2 Górnik Łęczna 84 20 53
3 Wisła Puławy 65 32 48
4 AMSPN Hetman 41 23 45
5 TKS Tomasovia 49 44 36
6 Niedźwiadek Chełm 35 33 34
7 BKS Lublin 34 31 31
8 Orlęta Radzyń Podlaski 43 50 31
9 Jedynka Krasnystaw 31 48 26
10 Lublinianka Lublin 37 52 22
11 Avia Świdnik 32 48 21
12 TOP-54 Biała Podlaska 15 46 18
13 Widok SP51 Lublin 21 52 12
14 Huragan Międzyrzec Podlaski 32 77 11

Wyszukiwarka