Nieoficjalna

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Tomasovia

Powstanie i rozwój klubu sportowego
TKS „Tomasovia"

"Powstanie i rozwój klubu sportowego TKS „Tomasovia" jest częścią rozdziału pracy magisterskiej "Historia powstania i działalność sekcji piłki nożnej TKS "Tomasovia" w Tomaszowie Lubelskim w latach 1960-2008", która została napisana przez D.K.

W latach dwudziestych Tomaszów liczył zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, a posiadał kilka klubów sportowych co było wymownym faktem o aktywności jego mieszkańców, jednak z drugiej strony brakowało funduszy na ich utrzymanie, braku własnych urządzeń czy też boisk oraz odpowiedniej ilości działaczy i instruktorów sugerowały, że w mieście nie może być tak wiele klubów. Ograniczano się zatem do imprez lokalnych, takich jak: zawody piłki nożnej, siatkowej i koszykowej, tenisa ziemnego, strzelectwa sportowego, hippiki, sportów wodnych czy gimnastyki sportowej i przyrządowej, organizowanych z okazji świąt państwowych.

Jeden z nauczycieli tomaszowskiego gimnazjum, profesor Ignacy Malec, który był założycielem UKS „Thomasovia" wspominał te czasy mówiąc: „To była prawdziwa walka pomiędzy nami, reprezentującymi postępowe tendencje, a członkami tamtych trzech klubów. Klub był nie tylko organizacją sportową, ale przynależność do niego określała jednocześnie postawę społeczną i polityczną człowieka. Klub, jako organizacja sportowa, jednocześnie wychowywała swoich członków na przodujących nie tylko w nauce i sporcie, ale wpajał również cechy patriotyczne i umiłowanie ojczyzny".

W tej sytuacji, działacze sportowi wszystkich klubów Tomaszowa zastanawiali się co uczynić aby sport w Tomaszowie pozostał. Większość nich była za utworzeniem jednego klubu, który miałby zrzeszać najlepszych sportowców ze wszystkich klubów, a połączone budżety na prowadzenie działalności sekcji. Na przełomie lat 1922-1923 podjęto decyzje o utworzeniu klubu pod nazwą Miejski Klub Sportowy „Thomosovia". Na pierwszym zebraniu organizacyjnym spośród osób zainteresowanych wybrano zarząd w skład którego weszli: Franciszek Bocheński, Ignacy Malec, Zygmunt Bocheński, Władysław Leszczyński, Józef Kotowski, Adam Seferowicz, Władysław Michalski, Stanisław Nocek, Ignacy Panasiewicz, Feliks Zawadzki, Moszko Szajflinder, Icko Ekerman, Piotr Bellert, Wiktor Mirowski, Michał Druszkiewicz i Zygmunt Czok. Z uwagi na bardzo skromne fundusze związane z działalnością klubu sportowego postanowiono powołać sekcje: piłki nożnej, siatkowej, lekkoatletycznej, tenisa stołowego i sportów wodnych. W krótkim okresie działalności klubu udało się nawiązać równą, a i czasami zwycięską rywalizację sportową z drużynami z sąsiednich miast: Zamościa, Biłgoraja, Hrubieszowa, Rawy Ruskiej oraz Lubaczowa. Przy klubie działały również środowiska twórcze, organizowano zespoły muzyczne i kółka dramatyczne. Na przestrzeni lat „Thomasovia" wielokrotnie zmieniała nazwę. Pierwsza nazwa to Uczniowski Drużyna Sportowa „Thomasovia". Nazwę tę wiązano z drużyną piłki nożnej. Rozwój sekcji piłkarskiej oraz powstałej lekkoatletycznej, co przyniosło duży wzrost zawodników, doprowadziło do kolejnej zmiany nazwy na Uczniowski Klub Sportowy „Tomasovia".

Rozpoczęta II wojna światowa zatrzymała rozwój sportu w „Tomasovii", a nawet można stwierdzić, że życie sportowe niemal zamarło. Jedyną dyscypliną, która była nadal uprawiana to piłka nożna. Kultywowali ją partyzanci, którzy grali mecze na leśnych polanach.

W lipcu 1944 roku wyzwolono m.in. Tomaszów wraz z Biłgorajem, Hrubieszowem i Zamościem. Zaczęto od nowa organizować administracje, a po krótkim czasie dały znać o sobie brak sfery życia publicznego i kultury fizycznej czy też sportu. Najszybciej zorganizowali się działacze sportowi i piłkarze. Z inicjatywy działaczy i sportowców przystąpiono do odbudowy budynku „Sokolni" i uporządkowania terenów, na których znajdowało się Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół". W bardzo szybkim tempie zrobiono boiska do piłki nożnej i siatkowej, ogrodzono cały teren, a także odremontowano budynek „Sokolni".

Główną rolę w reaktywowaniu Klubu odegrali: inspektor wychowania fizycznego Władysław Vogelgesang i nauczyciel liceum ogólnokształcącego Ignacy Malec. Pierwszym prezesem po wojnie w „Tomasovii" został Bronisław Daniel. Przywiązanie młodzieży tomaszowskiej do sportu wyczynowego może potwierdzić fakt, że już 18 sierpnia 1944 roku rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej pomiędzy „Tomasovią" a reprezentacją wojsk radzieckich. Wygrali tomaszowianie 11:9.

Szybki rozwój struktur sportowych na terenie całego kraju sprawił, że w 1947 roku klub został objęty patronatem Zrzeszenia Sportowego „Spójnia", który dał możliwość rywalizacji na szerszym terenie, niż były powiat tomaszowski.

Poczynając od roku 1948 odnotowuje się wzmożony rozwój klubu w różnych dyscyplinach, który trwa do 1967 roku. Są to lata sukcesów i dużego zaangażowania ze strony zarządu klubu, kadry szkoleniowej, działaczy sportowych i przede wszystkim zawodników. Zmiany struktur organizacyjnych w Polsce sprawiły, że w 1956 roku klub przyjął patronat Zrzeszenia Sportowego „Ludowe Zespoły Sportowe" z siedzibą w Lublinie, który dał możliwości jeszcze większej niż dotychczas rywalizacji na terenie objętego regionu niż wcześniejsze zrzeszenie „Spójnia". Po wejściu w struktury LZS-u klub zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy „Tomasovia". Działalność klubu, który prężnie się rozwijał, potrzebował coraz większych nakładów finansowych, które miały wpływ na m.in. poziom szkolenia, a także utrzymanie obiektów sportowych. Dużą pomoc w uzyskaniu tych środków dało właśnie Zrzeszenie Sportowe LZS przyznając dotacje finansowe. Do pomocy przystąpiły także ówczesne zakłady pracy w Tomaszowie Lubelskim, a klub w ramach umowy rozwinął swoją nazwę na Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Tomasovia". Dodatkowym zastrzykiem finansowym dla klubu były dotacje finansowe otrzymane od „Toto-Lotka" oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, a także sprzedawanych cegiełek na terenie powiatu czego efektem było wybudowanie i oddanie do posiadania w 1960 roku dla MLKS „Tomasovia" stadionu sportowego oraz hali sportowej. Obiekty te zlokalizowano w zachodniej części miasta na Alejach Sportowych.

Od początku istnienia „Tomasovii" w klubie prym wiodły dwie sekcje : piłki nożnej i siatkowej. W późniejszych latach rozwijały się sekcje lekkiej atletyki, kolarstwa czy podnoszenia ciężarów. Piłkarze w krótkim okresie czasu osiągnęli największy sukces jakim był awans do 1/8 finału pierwszej edycji Pucharu Polski, siatkarze sekcji męskiej zdobywali mistrzostwa i v-ce mistrzostwa województwa LZS-u oraz w roku 1960 po meczach barażowych awansowali do II ligi. Kolarze startujący na trasach całej Lubelszczyzny zdobywali 12 pierwszych miejsc w różnych wyścigach na terenie województwa. Sekcja podnoszenia ciężarów zdobyła cztery tytuły mistrzostw Polski w kategorii juniorów LZS. Barwy klubu reprezentowali też lekkoatleci, którzy w ogólnopolskich zawodach osiągali znaczące wyniki. Przy MLKS „Tomasovia" działały jeszcze inne sekcje, tj. sekcja tenisa stołowego, szachowa, narciarstwa, brydżowa i turystyczna. Spełniały one jednak funkcje kulturalno-rozrywkowej.

Za wyniki jakie odnotowywali sportowcy na zawodach ogólnopolskich oraz za inne osiągnięcia w sporcie wyczynowym, za pracę społeczną na polu upowszechniania kultury fizycznej w latach 1948-1967, klub sportowy „Tomasovia" otrzymał Znak Jakości „Omega" i oficjalnie był zaliczony do najlepszych 12-tu klubów Ludowych Zespołów Sportowych w Polsce.

Po tym paśmie sukcesów klubu nadszedł czas regresji. Przyczyny należy upatrywać głównie w częstej zmianie zarządu klubu, jak również złej polityce naboru opartej o szkolnictwo podstawowe i średnie. Źle prowadzona organizacja była jednym z głównych czynników przekreślającym rozwój klubu, kiedy inne ośrodki sportowe przeżywał swój wzmożony rozwój.

Po tym fakcie, klub „Tomasovia" postrzegany jako prężny ośrodek sportowy przestał odgrywać znaczącą rolę w kształtowaniu lig i klas sportowych. Do 1998 roku działalność klubu ograniczała się głównie do sekcji piłki nożnej i siatkowej, które i tak nie rokowały na większe sukcesy sportowe. Przełom nastąpił po 2000 roku, kiedy drużyna żeńska piłki siatkowej zdobywała medale mistrzostw Polski kadetek, a młodzi piłkarze Tomasovii v-ce mistrzostwo Polski juniorów starszych. Prężniej zaczęła się rozwijać sekcja wrotkarstwa torowego, w której młodzi zawodnicy zdobywają liczne laury na szczeblu ogólnopolskim.

Kopiowanie i używanie tekstu bez pozwolenia administratorów serwisu www.tomasovia.tomaszow.info jest zabronione!

Image and video hosting by TinyPic

Tabela 2016/17

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Chełmianka Chełm 60 10 49
2 Górnik II Łęczna 49 24 47
3 FKS Hetman Zamość 49 17 45
4 TKS Tomasovia 50 22 42
5 Stal Kraśnik 51 28 41
6 Kryształ Werbkowice 30 22 35
7 Lewart Lubartów 29 25 32
8 Powiślak Końskowola 31 33 31
9 Włodawianka Włodawa 43 35 29
10 Łada 1945 Biłgoraj 29 36 29
11 Lublinianka Lublin 26 29 21
12 Kłos Chełm 18 35 19
13 Victoria Żmudź 25 35 18
14 Polesie Kock 36 51 18
15 Unia Hrubieszów 16 32 16
16 POM Iskra Piotrowice 19 41 15
17 Lutnia Piszczac 15 44 14
18 LKS Milanów 18 75 3

Polub nas na Facebook'u

Obserwuj nas na Twitterze

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Juniorzy Starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 TKS Tomasovia 32 11 29
2 FKS Hetman Zamość 40 15 25
3 Górnik Łęczna 31 12 24
4 Wisła Puławy 20 16 21
5 Widok SP51 Lublin 25 16 21
6 Orlęta Łuków 28 25 20
7 Orlęta Radzyń Podlaski 30 26 17
8 Chełmianka Chełm 25 37 13
9 Lewart Lubartów 22 29 12
10 Łada 1945 Biłgoraj 22 28 12
11 Victoria Parczew 14 38 7
12 Janowianka Janów Lubelski 8 44 3

Juniorzy młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Motor Lublin 51 3 37
2 BKS Lublin 45 15 33
3 Górnik Łęczna 35 10 31
4 PN Motor Lublin 34 20 25
5 Avia Świdnik 26 23 24
6 Wisła Puławy 22 21 21
7 Orlęta Radzyń Podlaski 17 19 19
8 AMSPN Hetman 32 27 18
9 Widok SP51 Lublin 24 27 17
10 TOP-54 Biała Podlaska 15 29 13
11 Niedźwiadek Chełm 18 30 12
12 OSiR Biłgoraj 11 34 12
13 Stal Kraśnik 18 62 7
14 TKS Tomasovia 8 36 4

Trampkarze starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Dubler Opole Lubelskie 54 10 34
2 BKS Lublin 70 5 31
3 TOP-54 Biała Podlaska 31 13 31
4 Motor Lublin 59 5 29
5 Górnik Łęczna 30 16 28
6 Orlęta Radzyń Podlaski 34 13 28
7 TKS Tomasovia 59 25 24
8 OSiR Biłgoraj 21 49 19
9 Gaudium Zamość 22 30 17
10 Widok SP51 Lublin 17 26 12
11 Wisła Puławy 15 70 10
12 Orlęta Łuków 9 40 4
13 Niedźwiadek Chełm 1 73 3
14 MOSiR Lubartów 5 52 3

Trampkarze młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 TOP-54 Biała Podlaska 44 9 37
2 Motor Lublin 61 7 36
3 AMSPN Hetman 40 17 31
4 Górnik Łęczna 35 10 29
5 BKS Lublin 33 14 26
6 TKS Tomasovia 34 18 22
7 Orlęta Łuków 27 22 19
8 Orlęta Radzyń Podlaski 18 27 17
9 Lublinianka Lublin 18 34 15
10 Widok SP51 Lublin 14 25 13
11 Huragan Międzyrzec Podlaski 12 27 12
12 Orlik Lubartów 10 44 11
13 OSiR Biłgoraj 18 62 11
14 Gaudium Zamość 13 61 0

Młodzicy starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Motor Lublin 62 3 37
2 BKS Lublin 64 15 37
3 TOP-54 Biała Podlaska 50 13 36
4 Avia Świdnik 33 16 34
5 AMSPN Hetman 41 21 28
6 TKS Tomasovia 45 17 28
7 Niedźwiadek Chełm 31 43 22
8 Lublinianka Lublin 25 25 18
9 Sygnał Lublin 18 39 14
10 Wisła Puławy 27 24 13
11 Widok SP51 Lublin 27 36 13
12 Górnik Łęczna 16 34 10
13 Orlęta Radzyń Podlaski 12 42 9
14 Huragan Międzyrzec Podlaski 6 64 7
15 Puławiak Puławy 4 69 7

Młodzicy młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Górnik Łęczna 65 15 38
2 Motor Lublin 40 11 35
3 AMSPN Hetman 30 10 35
4 Wisła Puławy 41 18 31
5 TKS Tomasovia 31 31 22
6 BKS Lublin 25 25 21
7 Niedźwiadek Chełm 27 25 21
8 Orlęta Radzyń Podlaski 28 31 18
9 Lublinianka Lublin 27 31 17
10 Puławiak Puławy 18 30 17
11 Avia Świdnik 22 30 15
12 TOP-54 Biała Podlaska 10 32 13
13 Jedynka Krasnystaw 19 40 11
14 Huragan Międzyrzec Podlaski 26 55 9
15 Widok SP51 Lublin 20 45 8

Wyszukiwarka