Nieoficjalna

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Tomasovia

Powstanie i rozwój klubu sportowego
TKS „Tomasovia"

"Powstanie i rozwój klubu sportowego TKS „Tomasovia" jest częścią rozdziału pracy magisterskiej "Historia powstania i działalność sekcji piłki nożnej TKS "Tomasovia" w Tomaszowie Lubelskim w latach 1960-2008", która została napisana przez D.K.

W latach dwudziestych Tomaszów liczył zaledwie kilka tysięcy mieszkańców, a posiadał kilka klubów sportowych co było wymownym faktem o aktywności jego mieszkańców, jednak z drugiej strony brakowało funduszy na ich utrzymanie, braku własnych urządzeń czy też boisk oraz odpowiedniej ilości działaczy i instruktorów sugerowały, że w mieście nie może być tak wiele klubów. Ograniczano się zatem do imprez lokalnych, takich jak: zawody piłki nożnej, siatkowej i koszykowej, tenisa ziemnego, strzelectwa sportowego, hippiki, sportów wodnych czy gimnastyki sportowej i przyrządowej, organizowanych z okazji świąt państwowych.

Jeden z nauczycieli tomaszowskiego gimnazjum, profesor Ignacy Malec, który był założycielem UKS „Thomasovia" wspominał te czasy mówiąc: „To była prawdziwa walka pomiędzy nami, reprezentującymi postępowe tendencje, a członkami tamtych trzech klubów. Klub był nie tylko organizacją sportową, ale przynależność do niego określała jednocześnie postawę społeczną i polityczną człowieka. Klub, jako organizacja sportowa, jednocześnie wychowywała swoich członków na przodujących nie tylko w nauce i sporcie, ale wpajał również cechy patriotyczne i umiłowanie ojczyzny".

W tej sytuacji, działacze sportowi wszystkich klubów Tomaszowa zastanawiali się co uczynić aby sport w Tomaszowie pozostał. Większość nich była za utworzeniem jednego klubu, który miałby zrzeszać najlepszych sportowców ze wszystkich klubów, a połączone budżety na prowadzenie działalności sekcji. Na przełomie lat 1922-1923 podjęto decyzje o utworzeniu klubu pod nazwą Miejski Klub Sportowy „Thomosovia". Na pierwszym zebraniu organizacyjnym spośród osób zainteresowanych wybrano zarząd w skład którego weszli: Franciszek Bocheński, Ignacy Malec, Zygmunt Bocheński, Władysław Leszczyński, Józef Kotowski, Adam Seferowicz, Władysław Michalski, Stanisław Nocek, Ignacy Panasiewicz, Feliks Zawadzki, Moszko Szajflinder, Icko Ekerman, Piotr Bellert, Wiktor Mirowski, Michał Druszkiewicz i Zygmunt Czok. Z uwagi na bardzo skromne fundusze związane z działalnością klubu sportowego postanowiono powołać sekcje: piłki nożnej, siatkowej, lekkoatletycznej, tenisa stołowego i sportów wodnych. W krótkim okresie działalności klubu udało się nawiązać równą, a i czasami zwycięską rywalizację sportową z drużynami z sąsiednich miast: Zamościa, Biłgoraja, Hrubieszowa, Rawy Ruskiej oraz Lubaczowa. Przy klubie działały również środowiska twórcze, organizowano zespoły muzyczne i kółka dramatyczne. Na przestrzeni lat „Thomasovia" wielokrotnie zmieniała nazwę. Pierwsza nazwa to Uczniowski Drużyna Sportowa „Thomasovia". Nazwę tę wiązano z drużyną piłki nożnej. Rozwój sekcji piłkarskiej oraz powstałej lekkoatletycznej, co przyniosło duży wzrost zawodników, doprowadziło do kolejnej zmiany nazwy na Uczniowski Klub Sportowy „Tomasovia".

Rozpoczęta II wojna światowa zatrzymała rozwój sportu w „Tomasovii", a nawet można stwierdzić, że życie sportowe niemal zamarło. Jedyną dyscypliną, która była nadal uprawiana to piłka nożna. Kultywowali ją partyzanci, którzy grali mecze na leśnych polanach.

W lipcu 1944 roku wyzwolono m.in. Tomaszów wraz z Biłgorajem, Hrubieszowem i Zamościem. Zaczęto od nowa organizować administracje, a po krótkim czasie dały znać o sobie brak sfery życia publicznego i kultury fizycznej czy też sportu. Najszybciej zorganizowali się działacze sportowi i piłkarze. Z inicjatywy działaczy i sportowców przystąpiono do odbudowy budynku „Sokolni" i uporządkowania terenów, na których znajdowało się Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół". W bardzo szybkim tempie zrobiono boiska do piłki nożnej i siatkowej, ogrodzono cały teren, a także odremontowano budynek „Sokolni".

Główną rolę w reaktywowaniu Klubu odegrali: inspektor wychowania fizycznego Władysław Vogelgesang i nauczyciel liceum ogólnokształcącego Ignacy Malec. Pierwszym prezesem po wojnie w „Tomasovii" został Bronisław Daniel. Przywiązanie młodzieży tomaszowskiej do sportu wyczynowego może potwierdzić fakt, że już 18 sierpnia 1944 roku rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej pomiędzy „Tomasovią" a reprezentacją wojsk radzieckich. Wygrali tomaszowianie 11:9.

Szybki rozwój struktur sportowych na terenie całego kraju sprawił, że w 1947 roku klub został objęty patronatem Zrzeszenia Sportowego „Spójnia", który dał możliwość rywalizacji na szerszym terenie, niż były powiat tomaszowski.

Poczynając od roku 1948 odnotowuje się wzmożony rozwój klubu w różnych dyscyplinach, który trwa do 1967 roku. Są to lata sukcesów i dużego zaangażowania ze strony zarządu klubu, kadry szkoleniowej, działaczy sportowych i przede wszystkim zawodników. Zmiany struktur organizacyjnych w Polsce sprawiły, że w 1956 roku klub przyjął patronat Zrzeszenia Sportowego „Ludowe Zespoły Sportowe" z siedzibą w Lublinie, który dał możliwości jeszcze większej niż dotychczas rywalizacji na terenie objętego regionu niż wcześniejsze zrzeszenie „Spójnia". Po wejściu w struktury LZS-u klub zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy „Tomasovia". Działalność klubu, który prężnie się rozwijał, potrzebował coraz większych nakładów finansowych, które miały wpływ na m.in. poziom szkolenia, a także utrzymanie obiektów sportowych. Dużą pomoc w uzyskaniu tych środków dało właśnie Zrzeszenie Sportowe LZS przyznając dotacje finansowe. Do pomocy przystąpiły także ówczesne zakłady pracy w Tomaszowie Lubelskim, a klub w ramach umowy rozwinął swoją nazwę na Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Tomasovia". Dodatkowym zastrzykiem finansowym dla klubu były dotacje finansowe otrzymane od „Toto-Lotka" oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, a także sprzedawanych cegiełek na terenie powiatu czego efektem było wybudowanie i oddanie do posiadania w 1960 roku dla MLKS „Tomasovia" stadionu sportowego oraz hali sportowej. Obiekty te zlokalizowano w zachodniej części miasta na Alejach Sportowych.

Od początku istnienia „Tomasovii" w klubie prym wiodły dwie sekcje : piłki nożnej i siatkowej. W późniejszych latach rozwijały się sekcje lekkiej atletyki, kolarstwa czy podnoszenia ciężarów. Piłkarze w krótkim okresie czasu osiągnęli największy sukces jakim był awans do 1/8 finału pierwszej edycji Pucharu Polski, siatkarze sekcji męskiej zdobywali mistrzostwa i v-ce mistrzostwa województwa LZS-u oraz w roku 1960 po meczach barażowych awansowali do II ligi. Kolarze startujący na trasach całej Lubelszczyzny zdobywali 12 pierwszych miejsc w różnych wyścigach na terenie województwa. Sekcja podnoszenia ciężarów zdobyła cztery tytuły mistrzostw Polski w kategorii juniorów LZS. Barwy klubu reprezentowali też lekkoatleci, którzy w ogólnopolskich zawodach osiągali znaczące wyniki. Przy MLKS „Tomasovia" działały jeszcze inne sekcje, tj. sekcja tenisa stołowego, szachowa, narciarstwa, brydżowa i turystyczna. Spełniały one jednak funkcje kulturalno-rozrywkowej.

Za wyniki jakie odnotowywali sportowcy na zawodach ogólnopolskich oraz za inne osiągnięcia w sporcie wyczynowym, za pracę społeczną na polu upowszechniania kultury fizycznej w latach 1948-1967, klub sportowy „Tomasovia" otrzymał Znak Jakości „Omega" i oficjalnie był zaliczony do najlepszych 12-tu klubów Ludowych Zespołów Sportowych w Polsce.

Po tym paśmie sukcesów klubu nadszedł czas regresji. Przyczyny należy upatrywać głównie w częstej zmianie zarządu klubu, jak również złej polityce naboru opartej o szkolnictwo podstawowe i średnie. Źle prowadzona organizacja była jednym z głównych czynników przekreślającym rozwój klubu, kiedy inne ośrodki sportowe przeżywał swój wzmożony rozwój.

Po tym fakcie, klub „Tomasovia" postrzegany jako prężny ośrodek sportowy przestał odgrywać znaczącą rolę w kształtowaniu lig i klas sportowych. Do 1998 roku działalność klubu ograniczała się głównie do sekcji piłki nożnej i siatkowej, które i tak nie rokowały na większe sukcesy sportowe. Przełom nastąpił po 2000 roku, kiedy drużyna żeńska piłki siatkowej zdobywała medale mistrzostw Polski kadetek, a młodzi piłkarze Tomasovii v-ce mistrzostwo Polski juniorów starszych. Prężniej zaczęła się rozwijać sekcja wrotkarstwa torowego, w której młodzi zawodnicy zdobywają liczne laury na szczeblu ogólnopolskim.

Kopiowanie i używanie tekstu bez pozwolenia administratorów serwisu www.tomasovia.tomaszow.info jest zabronione!

Image and video hosting by TinyPic

Tabela 2016/17

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Chełmianka Chełm 69 13 63
2 Górnik II Łęczna 61 27 59
3 FKS Hetman Zamość 58 21 52
4 TKS Tomasovia 61 25 50
5 Stal Kraśnik 57 30 49
6 Kryształ Werbkowice 40 24 44
7 Lewart Lubartów 38 28 40
8 Włodawianka Włodawa 47 44 32
9 Łada 1945 Biłgoraj 32 42 32
10 Powiślak Końskowola 32 40 31
11 Kłos Chełm 23 38 28
12 Lublinianka Lublin 36 34 26
13 Polesie Kock 46 60 23
14 Unia Hrubieszów 21 37 23
15 Victoria Żmudź 29 48 21
16 POM Iskra Piotrowice 26 53 19
17 Lutnia Piszczac 16 49 15
18 LKS Milanów 18 97 3

Polub nas na Facebook'u

Obserwuj nas na Twitterze

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Juniorzy Starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 TKS Tomasovia 41 15 37
2 Orlęta Łuków 39 28 27
3 Widok SP51 Lublin 30 19 25
4 FKS Hetman Zamość 42 19 25
5 Górnik Łęczna 34 19 24
6 Wisła Puławy 22 20 24
7 Orlęta Radzyń Podlaski 38 27 23
8 Lewart Lubartów 26 37 18
9 Łada 1945 Biłgoraj 27 33 16
10 Chełmianka Chełm 30 45 16
11 Victoria Parczew 16 40 10
12 Janowianka Janów Lubelski 10 53 4

Juniorzy młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 BKS Lublin 59 18 42
2 Motor Lublin 51 3 37
3 Górnik Łęczna 35 10 31
4 PN Motor Lublin 40 25 28
5 Avia Świdnik 32 29 28
6 Wisła Puławy 25 27 25
7 AMSPN Hetman 42 34 24
8 Orlęta Radzyń Podlaski 24 25 22
9 Widok SP51 Lublin 27 34 21
10 TOP-54 Biała Podlaska 18 32 16
11 Niedźwiadek Chełm 20 37 16
12 TKS Tomasovia 23 38 16
13 OSiR Biłgoraj 12 43 15
14 Stal Kraśnik 22 75 7

Trampkarze starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 TOP-54 Biała Podlaska 47 14 38
2 Motor Lublin 68 6 38
3 Orlęta Radzyń Podlaski 42 14 37
4 Dubler Opole Lubelskie 58 13 37
5 BKS Lublin 81 7 37
6 TKS Tomasovia 65 28 33
7 Górnik Łęczna 32 19 31
8 OSiR Biłgoraj 25 56 22
9 Widok SP51 Lublin 21 31 18
10 Gaudium Zamość 25 45 17
11 Wisła Puławy 20 76 13
12 Orlęta Łuków 12 45 7
13 MOSiR Lubartów 7 60 4
14 Niedźwiadek Chełm 2 91 3

Trampkarze młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 TOP-54 Biała Podlaska 51 11 43
2 Motor Lublin 68 9 43
3 AMSPN Hetman 51 17 40
4 BKS Lublin 42 15 33
5 Górnik Łęczna 43 16 33
6 TKS Tomasovia 41 20 29
7 Orlęta Łuków 37 26 25
8 Lublinianka Lublin 26 38 21
9 Orlęta Radzyń Podlaski 23 34 20
10 Huragan Międzyrzec Podlaski 13 37 15
11 OSiR Biłgoraj 24 72 14
12 Widok SP51 Lublin 14 34 13
13 Orlik Lubartów 10 56 11
14 Gaudium Zamość 16 74 0

Młodzicy starsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Motor Lublin 59 2 46
2 BKS Lublin 66 20 40
3 TOP-54 Biała Podlaska 51 15 39
4 AMSPN Hetman 46 22 37
5 Avia Świdnik 32 20 37
6 TKS Tomasovia 45 17 34
7 Lublinianka Lublin 38 30 24
8 Niedźwiadek Chełm 28 63 19
9 Sygnał Lublin 20 43 15
10 Wisła Puławy 24 31 13
11 Górnik Łęczna 23 41 12
12 Widok SP51 Lublin 25 41 10
13 Orlęta Radzyń Podlaski 12 50 10
14 Huragan Międzyrzec Podlaski 6 80 4

Młodzicy młodsi

drużyna
Goals score Goals conceded pkt.
1 Górnik Łęczna 76 18 44
2 Motor Lublin 51 11 44
3 AMSPN Hetman 35 19 39
4 Wisła Puławy 50 24 38
5 Niedźwiadek Chełm 32 28 28
6 TKS Tomasovia 39 35 27
7 BKS Lublin 29 30 25
8 Orlęta Radzyń Podlaski 35 41 22
9 Lublinianka Lublin 33 44 18
10 Avia Świdnik 27 34 18
11 TOP-54 Biała Podlaska 12 35 15
12 Jedynka Krasnystaw 23 45 14
13 Huragan Międzyrzec Podlaski 28 68 10
14 Widok SP51 Lublin 20 47 8

Wyszukiwarka